A. Baibekovs: Kā noturēt IT darbiniekus?

“Economy Bookings” līdzdibinātājs Alens Baibekovs
Publicitātes foto

Pašlaik vērojama sīva konkurence par darbiniekiem, it sevišķi, informācijas tehnoloģiju (IT) jomā. Diemžēl diezgan bieži sabiedrībā izskan viedoklis par to, ka IT jomās strādājošie pret darbu izpildi izturas pavirši, neievērojot termiņus. Tomēr, ja tiek izstrādāta iedarbīga uzņēmuma personālvadības stratēģija, iespējams ne tikai motivēt darbiniekus strādāt produktīvi, bet arī noturēt uzņēmumā vairāk nekā 10 gadus, novērojis auto rezervāciju platformas “Economy Bookings” līdzdibinātājs Alens Baibekovs.

Katrs uzņēmums ir unikāls, tāpēc personālvadības stratēģijas ir atšķirīgas un jāmeklē efektīvākais modelis pēc praktiskās pieredzes. Būtiskākais, manuprāt, ir uzņēmumam rast inovatīvas pieejas, lai atrastu pašus labākos darbiniekus. Nenoliedzami arī viens no lielākajiem izaicinājums, kas piesaista talantus, veidojot darba attiecības ilgtermiņā, ir spēcīga uzņēmuma zīmola un kultūras veidošana.

Tāpēc uzņēmumu vadītājiem jādomā plašāk un jāmeklē veidi, kā stratēģiski veicināt darbinieku uzticību, tajā pašā laikā domājot par uzņēmuma finansiālajām iespējām. Tāpēc rodas jautājums, vai dažādas motivēšanas sistēmas uzņēmumam atmaksājas?

Izdevīgāk noturēt esošos

Mans viedoklis jau gadiem ir nemainīgs – izdevīgāk ir uzturēt attiecības ar esošajiem darbiniekiem, nekā meklēt jaunus! Digitālo prasmju pārzinātāji un arī citi speciālisti ir grūti aizvietojami un jaunu kadru piemeklēšana uzņēmumam ir ne vien laikietilpīgs, bet arī dārgs process. Turklāt, ja darbinieki jūt, ka darbs ir novērtēts, viņi dos lielu ieguldījumu kompānijas panākumu veicināšanā.

Mūsu uzņēmumā ir darbinieki, kas strādā kopš pašas pirmās dibināšanas dienas. Tas ir iespaidīgs fakts, ar ko patiesi lepojos!
Šādi darbinieki nodrošina nepieciešamo kontinuitāti, zināšanas un pieredzi, kas rezultējas uzņēmuma stabilitātē un izaugsmē. Ja jāvērtē skaitliski, tad 15% no mūsu darbiniekiem uzņēmumā strādā vairāk nekā dekādi, kas padara viņus par organizācijas DNS.

Ieklausās darbiniekos

Draudzīgs kolektīvs un aizraujoši projekti veido stipru pamatu produktivitātei un uzņēmuma panākumiem. Lai saglabātu šo pozitīvo dinamiku un attiecības, ir svarīgi nepārtraukti uzturēt komunikāciju ar darbiniekiem, saprast viņu vajadzības un sniegt iespējas izaugsmē un attīstībā. Turklāt, lai nodrošinātu ilglaicīgu darbinieku noturēšanu, mēs regulāri novērtējam un pielāgojam uzņēmuma politiku, nodrošinot, ka tā atbilst mainīgajām vajadzībām un apstākļiem.

Pievēršam uzmanību tam, lai piedāvātu konkurētspējīgu atalgojumu. Kā rāda dati, tad lielākajā daļā Eiropas valstu reālā alga sarukusi, ko ietekmēja rekordlielā inflācija, kas 2023. gada jūnijā ES aizvien bija 6,4%. Mums ir svarīgi, lai darbinieki varētu dzīvot komfortabli, tāpēc esam pretimnākoši un palīdzam situācijās, kad klājas grūtāk.

Palīdz virzīties pa karjeras kāpnēm

Līdztekus vērts atzīmēt arī citus aspektus, kas uzlabo darbinieku lojalitāti uzņēmumam. Pirmkārt, darba apstākļi un uzņēmuma kultūra, svarīgi nodrošināt ērtības, lai ir prieks gan strādāt, gan ieturēt pauzi. Protams, karjeras izaugsmes iespējas! Apmierinātiem darbiniekiem ir tendence meklēt jaunus izaicinājumus un apgūt ko jaunu, tāpēc būtiski piedāvāt apmācības, lai palīdzētu virzīties pa karjeras kāpnēm.

Tiklīdz uzņēmumā ir jaunas vakances, priekšroku vienmēr dodam esošajiem darbiniekiem. Tas ir stratēģisks ceļš, lai saglabātu konkurētspēju un veidotu ilgtspējīgu uzņēmumu, kurā darbinieki ir motivēti un spējīgi sekmīgi pildīt savus uzdevumus.

Kā vienu ļoti efektīvu “triku”, kas izteikti motivē darbiniekus, varu ieteikt gaviļnieku apsveikšanu ar dāvanu – ceļojumu. Šāda pieeja sniedz vairākas priekšrocības, jo darbinieki jūtas novērtēti un atalgoti par savu ieguldījumu, tādējādi veicinot motivāciju un lojalitāti pret uzņēmumu. Līdztekus šādā veidā darbinieki var atpūsties un atgūt spēku, lai ar jaunu sparu atgrieztos darbā, kas, protams, ir izdevīgi uzņēmumam.

Pamatā – cilvēcīgums un sapratne

Tomēr ne visas problēmas iespējams pārvarēt ar efektīvu stratēģiju, patlaban ir saskatāmi vairāki izaicinājumi talantīgu darbinieku piesaistē. Galvenokārt, demogrāfiskās izmaiņas – sabiedrības novecošanās. Arvien vairāk iedzīvotāju sasniedz pensijas vecumu un sarūk darbspējīgo cilvēku skaits. Tehnoloģiskās attīstības rezultātā mainās darbu prasības, tāpēc nepieciešami darbinieki ar jaunām digitālajām prasmēm, kas samazina darbaspēka pieejamību nākotnē.

Vēl viens faktors – talantu aizplūšana. Mūsdienu globalizācija un mobilitāte veicina darbinieku rotāciju un daudzi izvēlas strādāt ārvalstīs. Tomēr lielākais izaicinājums ir šo faktoru apvienojums un pielāgošanās mainīgajiem darba tirgus apstākļiem.

Neskatoties uz izaicinājumiem, esmu cieši pārliecināts, ka Latvijā joprojām pieejams pietiekams talantu skaits par saprātīgu cenu, kas biznesā ir viens no galvenajiem attīstības faktoriem. Laba vadība, kas nodrošina skaidru komunikāciju un atvērtu dialogu ar darbiniekiem, veicina uzticēšanos un lojalitāti, tāpēc arī darba attiecības var izveidot 10 un vairāk gadu garumā. Uzskatu, ka visa pamatā ir cilvēcīgums un sapratne!

Recent News & Insights
News

SIA “Booking Group Corporation” valdes priekšsēdētājs Alens Baibekovs: “Viss sasniegtais nācis ar smagu ikdienas darbu – strādājam nozarē jau 15 gadus un sajūtas, ka beidzot “lidojam”, joprojām nav. Kādreiz priecājāmies par vienu pasūtījumu dienā, pagājušajā gadā pasūtījumu skaits caur mūsu platformu jau tuvojās miljonam, bet viegluma sajūtas joprojām nav. Bija ne viens vien brīdis, kad sāc zaudēt ticību, ka tev izdosies. Un recepte šādos brīžos ir viena – sakost zobus, katru dienu braukt uz darbu, darīt rutīnas lietas un strādāt, strādāt, strādāt.”

News

Kā liecina auto nomas tiešsaistes platformas “EconomyBookings.com” apkopotā statistika, latvieši ieņem 20.vietu pēc auto nomas pakalpojumu izmantošanas biežuma Eiropā. Tāpēc, lai padarītu auto nomas procesu vienkāršu un saprotamu, “EconomyBookings.com” eksperti apkopojuši biežāk novērotās kļūdas, no kurām izvairīties, nomājot automobili.

News

Lielākajai daļai jeb 82% Latvijas iedzīvotāju, kas strādā vadošajos amatos, svarīgākais nomas auto izvēles kritērijs ir izdevīgākā cena. Tas noskaidrots uzņēmuma “Booking Group Corporation” platformas EconomyBookings.com pasūtītajā iedzīvotāju aptaujā, kas veikta šā gada martā.